Oferty pracy w Polsce. Gdzie szukać?

Portrait of an attractive young businesswoman smiling while standing by windows in a modern office

Podczas pandemii wiele osób zostało zmuszonych do opuszczenia swojego stanowiska pracy. Aktualna sytuacja stwarza idealne warunki do znalezienia nowej posady. Sprawdź prognozy na 2022r. i informacje dotyczące rynku pracy w Polsce.

  1. Bezrobocie — sytuacja krajowa

Już od dłuższego czasu jesteśmy przyzwyczajeni do spadku stopy bezrobocia w Polsce. Sytuacja uległa jednak zmianie, kiedy na całym świecie pojawił się COVID-19. Na początku 2020r. krajowe statystyki wskazywały na 5,5%, a rok później już 6,5%. Najnowsze informacje nie są pesymistyczne, gdyż liczby wyrównały się osiągając wynik 5,4% w grudniu 2021r. Jak więc stopa bezrobocia odnosi się do możliwości poszukiwania pracy na terenie państwa? Warto wziąć tutaj pod uwagę ilość podmiotów gospodarczych, a zatem spółek, stowarzyszeń i fundacji uważanych za przedsiębiorców. W wielu województwach ich liczba w ciągu ostatniego roku wzrosła, co wiąże się ze zwiększeniem zapotrzebowania na wykwalifikowanych pracowników. Pominiemy oczywiście wszystkie osoby fizyczne działające w swoim zakresie oraz organizacje nie zapewniające stałego zarobku. 

W porównaniu do osób fizycznych oraz małych firm, przedsiębiorstw zatrudniających ponad 250 osób jest najmniej w całym wykazie podmiotów gospodarczych. Przedział 50-249 i 10-49 osób prezentuje się natomiast bardzo licznie, a największa grupa to indywidualne działaności. Nie należy jednak obawiać się braku pracy, gdyż powyższe pozycje liczy się w tysiącach i milionach.

Praca w Polsce – gdzie najszybciej znajdziesz zatrudnienie?

Ze względu na położenie, ogólne warunki i ilość konkretnych przedsiębiorstw, w Polsce znajdziemy listę zawodów deficytowych, które nieustannie czekają na nowych pracowników. Poszczególne województwa nieznacznie różnią się detalami, a wykaz ze wszystkich rejonów można znaleźć w barometrze zawodów. Przyjrzyjmy się sytuacji na ogólnopolskim rynku pracy.

Branża medyczna (wszystkie szpitale, kliniki itp.) przechodzi w Polsce spory kryzys. Patrząc na statystyki można powiedzieć, że lekarze, pielęgniarki, położne, psychoterapeuci i inni pracownicy to najbardziej pożądane osoby w całym kraju, również ze względu na wagę zawodu. Braki w personelu są niepokojące, ale stwarzają idealną okazję do znalezienia pracy.

Jak pewnie nietrudno przewidzieć, kolejną branżą deficytową jest budownictwo. Duże i małe przedsiębiorstwa szukają fachowców w swojej dziedzinie. Kilka przykładów to: murarze, tynkarze, brukarze, pracownicy robót wykończeniowych, operatorzy różnego rodzaju maszyn, monterzy, dekarze i blacharze… można wymieniać jeszcze wiele specjalizacji związanych z tą dziedziną. W celu osiągnięcia efektu warto wpisać w przeglądarkę np. „praca ślusarz” lub „elektryk Poznań” itp.

Warto zwrócić uwagę na kilka innych branż, w których równie łatwo znajdziemy pracę: gastronomia, przetwórstwo spożywcze i przemysłowe, edukacja szkolna i przedszkolna, transport krajowy i międzynarodowy, handel, finanse, fizjoterapia.


Gdzie szukać najlepszych ofert pracy?

Szukając pracy chcemy znaleźć jak najlepsze propozycje z możliwie wysokim wynagrodzeniem. Warto wspomnieć, że w marcu 2021r. średnia krajowa brutto wynosiła 5929,05 zł, a netto 4249 zł. Niektóre stanowiska pozwalają nam na dużo wyższe zarobki (na przykład popularny zawód – kierowca C+E). Jeśli szukasz korzystnych ogłoszeń i chcesz uniknąć niedogodności, sprawdź internetowy serwis GoWork. Znajdziesz tam liczne oferty pracy z zaufanych źródeł oraz dowiesz się o wszystkich warunkach i wymaganiach. Skorzystaj z sytuacji, otrzymaj zatrudnienie już dzisiaj.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Reklama